"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR."

Bielskie Centrum Przedsiębiorczości zapr…

Bielskie Centrum Przedsiębiorczości zaprasza na Forum „Perspektywy rozwoju ekonomii społecznej w subregionie południowym”, które odbędzie się 26 października 2023 r. w Bielsku-Białej na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim.

Read more

Posiedzenie Rady LGD „Żywiecki Raj” – au…

Informujemy, iż w dniu 11 lipca 2023 r. tj. wtorek o godz. 14.00 w formule online na platformie Microsoft Teams, odbędzie się posiedzenie Rady LGD „Żywiecki Raj” dotyczące weryfikacji wyników...

Read more
Górski potok płynący pośród skał i roślin

Wyniki oceny operacji w ramach naboru 1/…

W związku z dokonanym wyborem operacji do dofinansowania w ramach naboru trwającego w okresie od 12 kwietnia 2023 r. do 28 kwietnia 2023 r. tj. nabór nr 1/2023 w zakresie...

Read more
Wiosenne przebiśniegi na polanie, w tle góry

Posiedzenie Rady LGD „Żywiecki Raj” – 21…

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 21 czerwca 2023 r. tj. środa o godz. 9.00 odbędzie się Posiedzenie Rady LGD „Żywiecki Raj”. Podczas posiedzenia zostanie dokonana ocena wniosków, które wpłynęły w...

Read more
Żaglówki na Jeziorze Żywieckim

Walne Zebranie Członków w dniu 25.05.202…

Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj” zaprasza na posiedzenie Walnego Zebrania Członków.

Read more
There is no translation available.

Świnna

Powierzchnia: 3940 ha

Ludność: 8080 mieszkańców

Sołectwa: Pewel Mała, Pewel Ślemieńska, Przyłęków, Rychwałdek, Świnna, Trzebinia

Strona internetowa:  http://www.swinna.pl/

Gmina Świnna położona jest w urokliwej dolinie rzeki Koszarawy, w Beskidzie Żywieckim. Jej granicę od północy stanowi najdalej wysunięta na zachód część Pasma Pewelsko-Ślemieńskiego, ze wzniesieniem Łyska (640 m n.p.m.). Większość terenu gminy rozciąga się na wschód od Żywca (z tym miastem gmina ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne). Dzięki temu Świnna jest doskonałym miejscem na weekendowy wypoczynek zarówno latem, jak i zimą. Południowe granice gmina, poprzez położenie wsi Przyłęków, opiera na najdalej na północ wysuniętej części Beskidu Żywieckiego, tzw. „gnieździe Kiczory”. Nieopodal znajduje się jedno z czterech na Żywiecczyźnie sanktuariów maryjnych. W gminie z łatwością znajdziemy stare góralskie chaty doskonale wkomponowane w beskidzki krajobraz, który można podziwiać, wędrując po sieci licznych dróg gminnych. Wiele z nich prowadzi przez okoliczne lasy, pełne zwierzyny i owoców runa leśnego. Przez wszystkie gminne wsie płynie kilkanaście cieków wodnych, od małych górskich potoków do drugiej co do wielkości rzeki Beskidu Żywieckiego – Koszarawy. Zlokalizowano na niej kilka progów wodnych, tworzących doskonałe miejsca do kąpieli. Wybierając się na kilkudniowy wypoczynek w gminie, warto skorzystać z oferty malowniczo położonego Rancha Adama (www.ranchoadama.pl) lub Ośrodka Wczasowego Czahówka (www.czahowka.pl). Latem i zimą gmina Świnna zaprasza turystów spragnionych odpoczynku w ciszy i spokoju, w miejscach łatwo dostępnych pozwalających na rodzinny relaks. Tym łatwiej o ten relaks i rozrywkę, że na terenie gminy organizuje się i prowadzi liczne przedsięwzięcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym, kulturalnym i turystyczno ekologicznym.

Rezerwat przyrody Gawroniec to najlepiej zachowany w Beskidzie Żywieckim las liściasty i mieszany z buczyną karpacką, jodłą oraz stanowiskami olszynki karpackiej. Został utworzony w 1995 r., a jego powierzchnia wynosi 23,7 ha i obejmuje swoim zasięgiem tereny położone na zboczach Gawrońca i częściowo Wolentarskiego Gronia. W rezerwacie bytują sarny, dziki, lisy, kuny leśne, jelenie europejskie, czasami pojawia się również ryś. Tuż przy rezerwacie, w lesie Kiełbasów (dojazd z miejscowości Pewel Mała), stoi na polanie niewielka kapliczka, której budowę zainicjował leśniczy Mezer. Otoczenie kapliczki jest niezwykle urokliwe, zachęca do zadumy w czasie leśnych spacerów.

Centrum Nauki Naukotechnika gm Świnna Kopiowanie

Sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie nad wsią, na zboczu góry Kiczory, zwanej także Bugajem (762 m n.p.m.), ukryty wśród buków, sosen i świerków wznosi się niewielki, murowany jednonawowy kościółek pw. MB Wspomożenia Wiernych. Obok kościoła znajduje się studnia nakryta daszkiem, przy której znaleźć można wiadro i kubek do czerpania wody uznanej za uzdrawiającą. Sanktuarium zostało wzniesione na pamiątkę Matki Bożej, która 2 VII 1886 r. ukazała się we śnie pasącemu bydło Wojciechowi Stefko. Głównym przesłaniem tego wydarzenia było życzenie, aby w tym miejscu zbudowano kaplicę. Matka Boża obiecała uzdrowić córkę Wojciecha Stefki Marysię, chorą na ślepotę. Uzdrowienie stało się faktem, a kościół wzniesiono w miejscu objawienia.

W Świnnej prężnie funkcjonują Międzypokoleniowe Centrum Folkloru i Rzemiosła Artystycznego (ul. Wspólna 15), Gminny Ośrodek Kultury oraz Beskidzkie Centrum Nauki (www.naukotechnika.pl). W pierwszym ośrodku możemy zobaczyć ekspozycje czasowe, dołączyć do lokalnych warsztatów rękodzielniczych, artystycznych i kulturalnych, spotkać osoby z pasją, które chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. W czerwcu na placu przed budynkiem organizowane są targi artystyczne „Świniański Kogel-Mogel”. GOK Świnna od ponad 20 lat organizuje cieszący się wielkim zainteresowaniem Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach”. Z każdą kolejną edycją sale GOK-u zapełniają się setkami prac konkursowych w niemal wszystkich technikach plastycznych, a ceremonie wręczania nagród rozplanowane są na kilka dni. Natomiast do Beskidzkiego Centrum Nauki powinien zapukać każdy pasjonat nauk ścisłych. Będzie tam mógł „namacalnie” odczuć prawa fizyki poprzez przygotowane eksponaty, przeprowadzić ciekawe eksperymenty i poznać najciekawsze aspekty przyswajania nauk ścisłych.

Szlak Zielono Pachnącej Sosny został wytyczony przez Towarzystwo Aktywności Społecznej „Zwyczajni” Świnna – grupę pasjonatów górskich wycieczek z humanistycznym zacięciem. Swą nazwę zawdzięcza on oryginalnemu oznakowaniu (trasę obsadzono sosnami). Przebiega w północno-zachodniej części Pasma Pewelsko - Ślemieńskiego. Rozpoczyna się w okolicach tzw. „Dużej Tamy” położonej na pograniczu Żywca i Świnnej, biegnie przez Świnną i Rychwałdek do Pewli Ślemieńskiej. Jest próbą przybliżenia rzadko odwiedzanych terenów o szczególnych walorach widokowo-krajobrazowych, łatwo dostępnych dla przeciętnego turysty pieszego czy rowerowego, jak również dla narciarzy biegowych.

KALENDARZ DORADZTWA
POLECAMY
ANKIETA

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do

wypełnienia ankiety:

Ankieta skierowana do mieszkańców LGD "Żywiecki Raj"

WSPÓŁPRACA

  • zmge
  • logo

KSSE logotyp RGB pl 01

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more