"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
"Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR."

Szkolenie dla Beneficjentów przystępując…

Zapraszamy na szkolenie Beneficjentów przystępujących do realizacji projektów w ramach Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czytaj więcej

Posiedzenie Rady LGD „Żywiecki Raj” – au…

  Informujemy, iż w dniu 20 września 2017 r. tj. środa o godz. 8.00 w siedzibie Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”, ul. Królowej Jadwigi 6, 34–325 Łodygowice, odbędzie się...

Czytaj więcej

Rodzinny rajd górski na zakończenie waka…

W niedzielę 3 września na przekór deszczowej pogodzie twarda ekipa uczestników rajdu wyruszyła i zdobyła Rachowiec. Niestety pogody nie da się zaplanować i ta nas w niedzielę, nie rozpieszczała –...

Czytaj więcej

Rajd górski na zakończenie wakacji!!!

Koniec wakacji tuż, tuż... zapraszamy do wspólnego aktywnego zakończenia wakacji!

Czytaj więcej

Posiedzenie Rady LGD "Żywiecki Raj…

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 25 sierpnia 2017 r. tj. piątek o godz. 14.00 odbędzie się posiedzenie Rady LGD "Żywiecki Raj" w siedzibie Stowarzyszenia – Lokalnej Grupy Działania „Żywiecki Raj”...

Czytaj więcej

Świnna

Powierzchnia: 3940 ha

Ludność: 8080 mieszkańców

Sołectwa: Pewel Mała, Pewel Ślemieńska, Przyłęków, Rychwałdek, Świnna, Trzebinia

Strona internetowa:  http://www.swinna.pl/

Gmina Świnna położona jest w urokliwej dolinie rzeki Koszarawy, w Beskidzie Żywieckim. Jej granicę od północy stanowi najdalej wysunięta na zachód część Pasma Pewelsko-Ślemieńskiego, ze wzniesieniem Łyska (640 m n.p.m.). Większość terenu gminy rozciąga się na wschód od Żywca (z tym miastem gmina ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne). Dzięki temu Świnna jest doskonałym miejscem na weekendowy wypoczynek zarówno latem, jak i zimą. Południowe granice gmina, poprzez położenie wsi Przyłęków, opiera na najdalej na północ wysuniętej części Beskidu Żywieckiego, tzw. „gnieździe Kiczory”. Nieopodal znajduje się jedno z czterech na Żywiecczyźnie sanktuariów maryjnych. W gminie z łatwością znajdziemy stare góralskie chaty doskonale wkomponowane w beskidzki krajobraz, który można podziwiać, wędrując po sieci licznych dróg gminnych. Wiele z nich prowadzi przez okoliczne lasy, pełne zwierzyny i owoców runa leśnego. Przez wszystkie gminne wsie płynie kilkanaście cieków wodnych, od małych górskich potoków do drugiej co do wielkości rzeki Beskidu Żywieckiego – Koszarawy. Zlokalizowano na niej kilka progów wodnych, tworzących doskonałe miejsca do kąpieli. Wybierając się na kilkudniowy wypoczynek w gminie, warto skorzystać z oferty malowniczo położonego Rancha Adama (www.ranchoadama.pl) lub Ośrodka Wczasowego Czahówka (www.czahowka.pl). Latem i zimą gmina Świnna zaprasza turystów spragnionych odpoczynku w ciszy i spokoju, w miejscach łatwo dostępnych pozwalających na rodzinny relaks. Tym łatwiej o ten relaks i rozrywkę, że na terenie gminy organizuje się i prowadzi liczne przedsięwzięcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym, kulturalnym i turystyczno ekologicznym.

Rezerwat przyrody Gawroniec to najlepiej zachowany w Beskidzie Żywieckim las liściasty i mieszany z buczyną karpacką, jodłą oraz stanowiskami olszynki karpackiej. Został utworzony w 1995 r., a jego powierzchnia wynosi 23,7 ha i obejmuje swoim zasięgiem tereny położone na zboczach Gawrońca i częściowo Wolentarskiego Gronia. W rezerwacie bytują sarny, dziki, lisy, kuny leśne, jelenie europejskie, czasami pojawia się również ryś. Tuż przy rezerwacie, w lesie Kiełbasów (dojazd z miejscowości Pewel Mała), stoi na polanie niewielka kapliczka, której budowę zainicjował leśniczy Mezer. Otoczenie kapliczki jest niezwykle urokliwe, zachęca do zadumy w czasie leśnych spacerów.

 

Centrum Nauki Naukotechnika gm Świnna Kopiowanie

 

Sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie nad wsią, na zboczu góry Kiczory, zwanej także Bugajem (762 m n.p.m.), ukryty wśród buków, sosen i świerków wznosi się niewielki, murowany jednonawowy kościółek pw. MB Wspomożenia Wiernych. Obok kościoła znajduje się studnia nakryta daszkiem, przy której znaleźć można wiadro i kubek do czerpania wody uznanej za uzdrawiającą. Sanktuarium zostało wzniesione na pamiątkę Matki Bożej, która 2 VII 1886 r. ukazała się we śnie pasącemu bydło Wojciechowi Stefko. Głównym przesłaniem tego wydarzenia było życzenie, aby w tym miejscu zbudowano kaplicę. Matka Boża obiecała uzdrowić córkę Wojciecha Stefki Marysię, chorą na ślepotę. Uzdrowienie stało się faktem, a kościół wzniesiono w miejscu objawienia. W Świnnej prężnie funkcjonują Międzypokoleniowe Centrum Folkloru i Rzemiosła Artystycznego (ul. Wspólna 15), Gminny Ośrodek Kultury oraz Beskidzkie Centrum Nauki (www.naukotechnika.pl). W pierwszym ośrodku możemy zobaczyć ekspozycje czasowe, dołączyć do lokalnych warsztatów rękodzielniczych, artystycznych i kulturalnych, spotkać osoby z pasją, które chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. W czerwcu na placu przed budynkiem organizowane są targi artystyczne „Świniański Kogel-Mogel”. GOK Świnna od ponad 20 lat organizuje cieszący się wielkim zainteresowaniem Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach”. Z każdą kolejną edycją sale GOK-u zapełniają się setkami prac konkursowych w niemal wszystkich technikach plastycznych, a ceremonie wręczania nagród rozplanowane są na kilka dni.

Natomiast do Beskidzkiego Centrum Nauki powinien zapukać każdy pasjonat nauk ścisłych. Będzie tam mógł „namacalnie” odczuć prawa fizyki poprzez przygotowane eksponaty, przeprowadzić ciekawe eksperymenty i poznać najciekawsze aspekty przyswajania nauk ścisłych.

Szlak Zielono Pachnącej Sosny został wytyczony przez Towarzystwo Aktywności Społecznej „Zwyczajni” Świnna – grupę pasjonatów górskich wycieczek z humanistycznym zacięciem. Swą nazwę zawdzięcza on oryginalnemu oznakowaniu (trasę obsadzono sosnami). Przebiega w północno-zachodniej części Pasma Pewelsko - Ślemieńskiego. Rozpoczyna się w okolicach tzw. „Dużej Tamy” położonej na pograniczu Żywca i Świnnej, biegnie przez Świnną i Rychwałdek do Pewli Ślemieńskiej. Jest próbą przybliżenia rzadko odwiedzanych terenów o szczególnych walorach widokowo-krajobrazowych, łatwo dostępnych dla przeciętnego turysty pieszego czy rowerowego, jak również dla narciarzy biegowych.

KALENDARZ DORADZTWA
POLECAMY
ANKIETA

Szanowni Państwo!

Zapraszamy wszystkich Beneficjentów, którzy zrealizowali i rozliczyli operacje w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność obszaru LGD „Żywiecki Raj” na lata 2016–2023 do wypełnienia krótkiej anonimowej ankiety monitorującej.

WSPÓŁPRACA

  • zmge
  • logo
Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji