"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR."

Światowy Dzień Wody w Żywcu

Światowy Dzień Wody w Żywcu - Mieszkańcy Żywiecczyzny wskazują przeciwdziałanie suszy i powodziom jako priorytet

Read more

Nabór na wolne stanowisko pracy

Zachęcamy do składania ofert na stanowisko: SPECJALISTA DS. ANIMACJI PROJEKTÓW

Read more
Drzewa oprószone śniegiem, w tle góry

Warsztat refleksyjny w ramach ewaluacji …

W związku ze zobowiązaniem LGD do przeprowadzania każdego roku ewaluacji wewnętrznej - do monitorowania i ewaluacji realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”...

Read more

UMOWA RAMOWA na wdrażanie Lokalnej Strat…

W dniu 11 stycznia 2024 r. w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach  odbyło się uroczyste wręczenie podpisanych umów o warunkach i sposobie realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego...

Read more

 

Po dwóch latach przerwy, w dniach 21-23 czerwca 2022 r., została zorganizowana kolejna edycja konferencji LINC, w którym uczestniczyli przedstawiciele LGD z 17 państw europejskich oraz Armenii, Gruzji i Turcji.

 

Pierwszego dnia organizatorzy zapewnili przejazd LEADER Train z Loucna nad Desnou do Šumperk, gdzie miała miejsce oficjalna ceremonia otwarcia, rozpoczęta paradą przez miasto. Uczestnicy konferencji, niosąc flagi swoich państw przemaszerowali przez Šumperk, witani przez mieszkańców miasta. Pochód zakończył się pod ratuszem, gdzie zgromadzonych powitał burmistrz miasta. Dalsza część uroczystości otwierających LINC 2022 obejmowała konferencję, podczas której przemawiający podkreślali rolę funduszy europejskich, szczególnie podejścia LEADER dla rozwoju terenów wiejskich oraz możliwość pielęgnowania narodowego dziedzictwa w ramach wspólnoty europejskiej. 

Flaga Polski podczas parady LINC 2022

 

Główną ideą konferencji L.I.N.C jest stworzenie warunków jej uczestnikom do nawiązywania kontaktów i poszukiwania partnerów do międzynarodowych projektów współpracy. Dlatego, wieczorem pierwszego dnia, zorganizowane zostały warsztaty Cooperation Corner, które poprowadził Peter Toth z Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich. W ich trakcie uczestnicy mogli zapoznać się terminami rozpoczynania wdrażania projektów współpracy w poszczególnych państwach członkowskich w ramach nowej perspektywy finansowej. Poza tym, w związku z wydłużonym okresem programowania 2014-2020 przedstawiciele LGD mieli możliwość zaprezentowania projektów, które są przygotowywane i do których poszukiwani są partnerzy zagraniczni.

 

Cooperation Corner podczas LINC 2022

 

Drugi dzień konferencji rozpoczął się wyjazdami studyjnymi, podczas których mogliśmy zapoznać się z dobrymi praktykami wdrażania wielofunduszowości na terenach wiejskich. Uczestniczyliśmy w wizycie studyjnej nr 5: Zapach lawendy i tradycyjnego regionalnego twarogu. Wizyta została zorganizowana przez LGD Mohlenicko. Uczestnicy zostali zabrani autokarami do miejscowości Loštice, gdzie mogliśmy zobaczyć i zwiedzić odrestaurowaną synagogę, w której prezentowana jest ekspozycja tradycji żydowskich, a następnie udaliśmy się na Rynek w Lošticach z krótką wycieczką z przewodnikiem po mieście. Następnie zawitaliśmy do kawiarni “Przebiegła mała lisica” (Kavárna Galerie U lišky Bystroušky), gdzie mieliśmy przyjemność rozsmakować się w przepysznej lemoniadzie malinowej i zjeść drugie śniadanie skomponowane z lokalnego specjału twarożku ołomunieckiego. Tam dowiedzieliśmy o jednej z atrakcji regionu - lisicy Bystrouška. Podczas tego spotkania Jitka Macháčková, Kierownik LGD zaprezentowała działalność LGD Mohelnicko i regionu oraz przekazała informacje o projektach LEADER realizowanych we współpracy z tą LGD. W dalszej części wizyty odwiedziliśmy Muzeum A.W. Ołomunieckie Twarożki, gdzie zapoznaliśmy się z historia powstania twarożku oraz z samymi produktami z twarożku ołomunieckiego. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy autokarem do miejscowości Líšnice, gdzie zapoznaliśmy się z działalnością Stowarzyszenia Ryzáček organizacji non-profit zajmującej się hiporehabilitacją, edukacją i rekreacją. W 2009 roku stowarzyszenie ze środków LEADERA  wybudowało nową zewnętrzną ujeżdżalnie piaskową w ramach projektu „Hiprorehabilitacja na świeżym powietrzu” i do tej pory współpracuje z LGD Mohelnicko przy różnego rodzaju inicjatywach.

 

Wizyta w Muzeum Ołomunieckim

Lokalny produkt z regionu Jeseniky

Líšnice Stowarzyszenie Ryzáček

 

W porze lunchu przenieśliśmy się do Bezděkova na farmę Levandulový statek Bezděkov, gdzie po obiedzie odbyła się wycieczka na farmę. Z pomocą Instytutu Badawczo-Hodowlanego w Ołomuńcu na farmie została wyhodowana lawenda z nasion dobrze przystosowanych do lokalnych warunków. Na farmie odbywają się także ciekawe wydarzenia m.in. joga na polach lawendy, festiwal lawendy. Jest również pole namiotowe zaraz przy polu lawendy. Levandulový statek Bezděkov to miejsce gdzie można się w pełni zrelaksować przy pięknym zapachu lawendy. Na koniec wizyty na lawendowej farmie odbyły się warsztaty, podczas których własnoręcznie zrobiliśmy koronkowe lalki z lawendą. Wieczorem, w miejscowości Dolní Studénky na terenie kompleksu kulturalnego, odbyła się kolacja i koncert symfoniczny muzyki filmowej.

 

Trzeci dzień konferencji upłynął pod znakiem aktywności fizycznej i integracji uczestników. Na terenie ośrodka narciarskiego Ski Areál Kouty organizatorzy przygotowali zespołowe aktywności w postaci toru przeszkód, w pokonanie którego zaangażowani byli wszyscy członkowie drużyn. Ich składy ustalili organizatorzy w taki sposób, aby każda z nich składała się z przedstawicieli różnych krajów, co umożliwiło nawiązanie nowych znajomości, kontaktów i integrację, co jest niezbędne do przygotowywania projektów współpracy.

Po zakończeniu zmagań sportowych i lunchu uczestnicy konferencji wjechali wyciągiem na górę Dlouhé Stráně (1354 m n.p.m.), na szczycie której znajduje się górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně. Aby dotrzeć do szczytu, gdzie znajduje się malowniczy punkt widokowy, konieczne było wymagające, kilkukilometrowe podejście. Na górze znajduje się wypożyczalnia hulajnóg, z których mogli skorzystać uczestnicy, aby zjechać najdłuższą trasą zjazdową w Czechach (17 km). Trasa ta jest przykładem atrakcji stworzonej aby przyciągnąć turystów poza sezonem narciarskim.

 

Dzień sportowy - wejście na hydro elektrownie

 

Wieczorem ELARD zorganizował panel dyskusyjny poświęcony CLLD/RLKS. W poprzedniej perspektywie finansowej RLKS wdrażany był z wszystkimi funduszami w Czechach, Portugalii i Szwecji. W nowej perspektywie finansowej jedynie Czechy, na całym swoim obszarze, zdecydowały się wdrażać RLKS. Uczestnicy panelu zastanawiali się co zrobić aby RLKS w kolejnych latach był powszechnie stosowaną formułą w Unii Europejskiej.

Uroczyste zamknięcie LINC 2022 odbyło się na dziedzińcu XVI-wiecznego renesansowego pałacu w miejscowości Velké Losiny, wzniesionego przez ród Žerotín. Pałac był też miejscem w których odbywały się tzw. procesy czarownic. Po przywitaniu gości przez organizatorów głos zabierali m.in. Stanislav Polčák - poseł do Parlamentu Europejskiego,  Radim Sršeň - członek Europejskiego Komitetu Regionów, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej oraz Marion Eckhardt, prezes ELARD. W swoich przemowach podkreślali znaczenie podejścia LEADER dla rozwoju terenów wiejskich, szanse, jakie dają lokalnym społecznością fundusze europejskie, ale także rolę Lokalnych Grup Działania w procesie rozwoju europejskiej wsi. Szczególnie interesujące były rozważania Radima Sršeňa na temat wzmacniania podmiotowości i samorządności mieszkańców wsi dzięki podejściu LEADER. Następnie nastąpiło symboliczne przekazanie prezydencji na ręce przedstawicieli szwedzkiej delegacji oraz ogłoszenie miejsca organizacji LINC 2023 (Basilicata we Włoszech).

 

Przemówienie Director of LINC 2022 Jakub Dolnicek

KALENDARZ DORADZTWA
POLECAMY
ANKIETA

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do

wypełnienia ankiety:

Ankieta skierowana do mieszkańców LGD "Żywiecki Raj"

WSPÓŁPRACA

  • zmge
  • logo

KSSE logotyp RGB pl 01

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more