"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR."

„Nie bój się pomagać - ratuj życie, to p…

Projekt złożony przez Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania "żywiecki Raj" w II etapie programu "Decydujesz, pomagamy"

Czytaj więcej

Konsultacje społeczne dot. lokalnych kry…

Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady dla propozycji zmian/uszczegółowienia Lokalnych kryteriów wyboru grantobiorców, poddajemy pod konsultacje społeczne z mieszkańcami obszaru LGD propozycje zmiany kryteriów wyboru.

Czytaj więcej

Prośba o wypełnienie ankiety

W związku z planowaną coroczną ewaluacją podejmowanych przez nas działań, uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety.

Czytaj więcej

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - edycja…

Spotkanie informacyjne dotyczące Programów: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (edycja 2019) oraz Rozwój Organizacji Obywatelskich, za nami.

Czytaj więcej

Spotkanie „Fundusze na rozpoczęcie dzia…

Zapraszenie na BEZPŁATNE Szkolenie „Fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej", organizowane przez Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bielsku-Białej.

Czytaj więcej

 

 

 

BEE FRIENDS

 

Miło nam poinormować, że wraz ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” oraz z dwoma Lokalnymi Grupami Działalnia z Chorwacji: LAG Moslavina oraz LAG 5  rozpoczęliśmy realizację międzynardowego projektu współpracy pod nazwą BEE FRIENDS / Przyjaciele pszczół. Umowa z Urzędem Marszałkowskim woj. Śląskiego zakłada dofinansowanie w wysokości: 287 611,14 złotych.

W ostatnich dekadach nastąpił w Europie drastyczny spadek liczebności pszczół i innych owadów zapylających. Wg. szacunków Polskiego Związku Pszczelarzy w ostatnich latach w Polsce wymarło ok. 20% rodzin pszczelich. Zjawisko to dotyczy również innych owadów zapylających m.in. trzmieli i pszczół samotnych. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się: zanik siedlisk roślin kwiatowych, nadmierne stosowanie pestycydów, mechanizacja prac polowych, likwidacja zróżnicowanego krajobrazu. Tymczasem pszczoły i inne owady zapylające zapylają 90% roślin i odgrywają kluczową rolę w rolnictwie, produkcji żywności i zachowaniu bioróżnorodności. Najwyższym bogactwem gatunkowym owadów cechuje się zróżnicowane środowisko wsi.

Wśród mieszkańców LGD „Ziemia Pszczyńska” oraz LGD „Żywiecki Raj”, zrodziła się potrzeba realizacji projektów, związanych z tematyką ekologii, w tym pszczelarstwa. Tereny obu Lokalnych Grup Działania to od pokoleń obszary, na których działalność ta była realizowana i jest kontynuowana.

Wszystko to pokazuje, że tematyka pszczelarstwa jest dalej żywa na tych obszarach, a zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie bioróżnorodności i ekologii, wymaga ustawicznie podejmowanych działań, celem szerokiego oddziaływania na społeczność lokalną oraz jej otoczenie.

Do uczestnictwa w projekcie zaprosiliśmy 2 Lokalne Grupy Działalnia z Chorwacji: LAG Moslavina oraz LAG 5. Rocznie w Chorwacji produkuje się około 6 tysięcy ton miodu, pochodzących z pół miliona pasiek. To jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi rolnictwa. Chorwaci aż 1/3 produkcji eksportują do innych krajów Unii Europejskiej, a produkowany przez nich miód szałwiowy zdobywa nagrody w międzynarodowych konkursach. Chorwacja dla pszczelarzy może być wzorem do naśladowania i krajem dobrych praktyk.

W ramach projektu współpracy zaplanowano podjęcie następujących działań:

-2 wyjazdy studyjne na tereny naszych partnerów w Chorwacji wraz z przeprowadzeniem konferencji oraz warsztatów. Wyjazdy będą okazją do promocji rodzimego pszczelarstwa wraz z lokalnymi produktami, a także wymiany doświadczeń technologicznych i dobrych praktyk mających korzystny wpływ na usługi w rolnictwie

-wizyta partnerów z Chorwacji, aby poznać metody pozyskiwania miodu przez naszych pszczelarzy, uzyskają praktyczne informacje na temat dodatkowych sposobów wykorzystania pszczelich produktów (świece z wosku) oraz będą mieli okazję uczestniczyć w Jarmarku Świątecznym, jednocześnie poznając obszar partnerów.

-zakup miodomatów czyli specjalnie zaprojektowanych na potrzeby realizacji projektu maszyn, w których znajdować się będą krajowe i chorwackie miody. Dostęp do nich będą mieli zarówno mieszkańcy jak i turyści odwiedzający nasze tereny.

-zaprojektowanie i zakup materiałów promocyjnych oraz wydanie materiałów informacyjno - edukacyjnych.

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji